Co by měl umět reportážní fotograf

Když pořádáte konferenci, večírek nebo důležitý galavečer, potřebujete spolupracovat s profesionály. Neměli byste zapomenout ani na profesionálního fotografa se zkušenostmi. Co by měl umět, vám napoví následující řádky.

Zásady reportážní fotografie

Reportážní fotografie je pravděpodobně nejtěžší fotografickou disciplínou. Klade totiž na fotografa vysoké nároky nejen na schopnosti ovládat techniku, ale především na bystré oko. Bez postřehu fotografové žádnou pořádnou reportáž nevyfotí – jednoduše proto, že konkrétní situace, kterou mají zachytit, se stane jen jednou.

Zásadou reportáže je zachytit to nejdůležitější z konkrétní chvíle, a to ideálně tak, aby v sobě fotografie měla co nejvíc emocí. Víc než kdy jindy je proto důležité, abyste fotografovi předem dali maximum informací o prostoru, kde se bude akce konat.

Co musí reportážní fotograf umět?

Aby mohly vzniknout kvalitní fotky, měl by se fotograf dostavit na místo focení s větším časovým předstihem. Prohlédne si prostory, vybere nejlepší zákoutí pro svoje stanoviště, vyzkouší pár testovacích snímků a nastaví expozici.

Kompozice fotografie je v případě reportáže důležitější než technické vybavení. Velkou roli hraje především postřeh a rychlost, proto musí fotograf své přístroje dokonale ovládat a potřebovat bude maximálně jeden či dva objektivy na výměnu. Na tento typ focení nejspíš přijde bez dalších vychytávek jako jsou přídavná světla nebo odrazové desky. Jen by mu překážely.


Kdy se vám bude reportážní fotograf hodit

Myslet si, že reportážního fotografa využijí jen noviny a časopisy, by byla chyba. Jeho práci oceníte i na firemních a soukromých akcích.

Večírek

Ať už soukromý nebo firemní večírek si o dokumentaci vysloveně říká. Reportážní fotograf by měl umět s citem zachytit atmosféru, jednotlivé hosty i detaily v zákulisí. Je už jen na vás, jak s pořízenými fotografiemi naložíte, platí ale nepsané pravidlo, že snímky, ve kterých jsou vaši hosté v nelichotivých situacích, schováte do hlubokého archivu.

Konference

I z akce, která se na první pohled jeví jako velmi komisní a nezáživná, mohou vzniknout nádherné fotografie. Výsledkem profesionálního focení by měly být nejen záběry řečníků na pódiu, ale také z neformálních diskusí o přestávkách nebo skončení hlavního programu. Uvidíte, že po kvalitních fotografiích tohoto typu rády sáhnou i média, která případně oslovíte nebo rovnou na akci pozvete.

Koncerty

Věřte tomu, že když oslovíte jakéhokoliv profesionála s prosbou ve znění „hledáme fotografa na nafocení koncertu“, nedostanete zamítavou odpověď. Fotit koncerty, ať už vážné nebo populární hudby, je příjemným zpestřením práce fotografů. Fotograf se tak díky práci dostane mezi diváky, na pódium i do zákulisí a zažije spoustu nečekaných situací. Vy od něj naopak dočkáte skvělých momentek, o které se určitě rádi podělíte.

Festivaly

Spousta známých osobností na jednom místě, ještě víc nečekaných momentů a atmosféra plná radosti a uvolnění jsou pro fotografy stejně (ne-li více) lákavé jako koncerty. Vzhledem k tomu, že tento typ akcí je náročný na organizaci, oceníte fotografa, který má s focením festivalu své zkušenosti, má ostré lokty a prořízlou pusu. Díky tomu bude pracovat samostatně a dostane se i na místa, na která se běžný návštěvník nedostane.


Kouzlo reportážní fotografie

Asi tušíte, že kouzlo reportážních fotek tkví v umění zachytit prchavý okamžik a emoce. Ne každému člověku je tato schopnost dána, proto je kvalitních reportážních fotografů pomálu. Abyste byli s výsledkem spokojeni, nebojte se investovat o něco vyšší sumu do odměny fotografovi. Výsledek bude stát za to.

Špatné světlo – zabiják dobré reportážní fotky

Fotit za přirozeného denního světla je jednoduché. Reportážní fotografie se často pořizují v nevhodných světelných podmínkách, a tomu je třeba přizpůsobit expozici. Důležité je nastavit menší clonové číslo. Pokud to nestačí, lze zvýšit citlivost ISO. Zvýší se tak sice šum na snímcích, to ale nebývá u reportážní fotky na škodu, důraz je kladený na zachycení krátkého okamžiku.

Rychlost je u reportážní fotografie zásadní

Tak, jak rychle a živelně vznikají reportážní fotografie, mělo by být stejně rychlé i jejich dodání. Předpokládá se totiž, že s fotografiemi budete potřebovat v nejbližší době pracovat – dodat je médiím, případně svým hostům. V době digitálních fotoaparátů to není nesplnitelný požadavek a fotograf by měl být schopný vám snímky dodat během několika hodin, nejdéle do dalšího dne.