Jak sestavit svatební rozpočet? Přinášíme přehledný návod.

Připravit svatbu tak, aby se na nic nezapomnělo, může být docela výzva. S námi to ale zvládnete raz dva. Stačí mít po ruce papír a tužku nebo počítač.

Než se pustíte do podrobného plánování, stanovte si celkový svatební rozpočet, tedy sumu, kterou můžete do svatby investovat. Od toho se totiž bude odvíjet, co všechno si můžete dovolit a zda je potřeba někde hledat úspory.

Nejdražší a nezbytné položky kalkulace svatby

Je pár věcí, které jsou pro dokonalou svatbu nezbytné, a tak na nich rozhodně nešetřete. Jaké to jsou?

Oblečení pro nevěstu a ženicha

Šaty pro budoucí novomanžele si můžete půjčit nebo koupit. V posledních letech se upouští od opulentních rób, a tak se staly šaty pro nevěstu cenově dostupnější i v případě, že si je chcete koupit. Přemýšlejte ale nad tím, zda šaty unosíte i po svatbě. Pokud je odpověď ne, určitě si je nekupujte, ale půjčte si je.

Cena za půjčení šatů pro oba: od 6 000 Kč

Snubní prstýnky

Kroužek na prsteníčku nejspíš budete chtít nosit na ruce stále. Je proto dobré vybírat prsteny nejen podle ceny, ale i podle materiálu, jeho praktičnosti a estetiky. Volit můžete buď ze standardní nabídky zlatnictví nebo si nechat prstýnky vyrobit na zakázku podle svého vkusu. To je dražší varianta, zlevnit ji ale dokážete, pokud zlatníkovi dodáte vlastní materiál (třeba šperky po babičce).

Cena za zlaté prsteny: od 6 000 Kč

Svatební fotograf

Práce fotografa na svatbě bývá často podceňovaná, přitom výsledek jeho práce je to, co vám bude váš velký den připomínat i po letech. Nesahejte proto po nejlevnějším fotografovi nebo snad kamarádovi, co má fotoaparát. I když můžete mít štěstí a pár pěkných záběrů od něj mít, je jeho najmutí velkým riskem. Profesionální svatební fotograf už za sebou má focení minimálně několika desítek svateb, ví, které okamžiky je nezbytné zachytit a umí do snímků dostat neopakovatelnou atmosféru. 

Cena za svatebního fotografa: od 5 000 Kč (v závislosti na délce focení a vzdálenosti)

Svatební hostina

Asi je vám jasné, že celková cena za svatební hostinu se bude odvíjet od počtu svatebčanů i menu. Obecně se dá říct, že raut bývá levnější než servírované menu, zároveň umožní nabídnout pestřejší paletu jídel, třeba i pro alergiky.

Cena za svatební hostinu bez alkoholických nápojů: od 600 Kč na osobu

Svatební dort

Položka, která by v rozpočtu na svatbu rozhodně neměla chybět. Společné krájení dortu novomanželi je pro svatebčany oblíbenou podívanou a do karet vám hraje to, že v současnosti jsou populární odlehčenější varianty svatebních dortů. A ty bývají o něco levnější než velkoryse pojaté.

Cena za svatební dort: od 3 000 Kč

Svatební kytice a dekorace

Květiny na svatbě nesmějí chybět. Oblíbený zvyk házení svatební kytice nezadaným přítomným ženám je téměř nutností a dekorace v podobě květin dodají akci kýženou atmosféru. Za květiny ale můžete výrazně ušetřit, když využijete to, co aktuálně kvete na loukách, jako dekorace skvěle poslouží i větvičky, šišky nebo různé druhy trávy.

Cena za svatební kytici a květinové dekorace: od 2 500 Kč

Pronájem obřadní síně

Nejlevnější obřad pořídíte v obřadní síni u úřadu, pod který jeden ze snoubenců místně spadá. Pak zaplatíte pouze poplatek za svatební servis v podání úředníků.

Cena za obřad na místně příslušném úřadu: 1 000 Kč

Zbytné položky, které zvednou rozpočet svatby, ale také ji zpříjemní

Cena svatby často rozhoduje, a tak si následující věci dopřejte, pokud nejste nuceni šetřit.

Svatební agentura

Služby svatebního koordinátora nebo agentury vás zbaví stresu z příprav, protože vše připraví za vás. Na začátku se jen domluvíte, jak by měla vaše svatba vypadat, odsouhlasíte si návrh a pak už se jen těšíte na den D. Služba samozřejmě není zadarmo a je potřeba počítat s tím, že svatební rozpočet o dost navýší.

Cena svatební agentury: od 10 000 Kč

Libovolné místo obřadu

Stále oblíbenější je brát se na neobvyklých místech, často probíhá svatba a hostina na jednom místě. Pokud je to i vaše představa, připravte se na to, že budete muset zaplatit úřadníkům z daného obecního úřadu, kteří vás oddají a k tomu také cenu za pronájem vámi vybraného prostoru.

Cena za oddávajícího mimo úřední místo: 1 000 Kč

Pronájem prostoru na svatbu: od 2 000 Kč (pokud na místě proběhne i hostina)

Svatební kameraman

Zatímco svatební fotograf je nezbytností, kameraman je pomyslná třešnička na dortu. Jestli si ale nedokážete vzpomínky na svatební den představit bez videa, určitě do něj investujte. 

Cena za svatebního kameramana: od 5 000 Kč

Výslužky pro svatebčany

Je milým zvykem obdarovat každého svatebčana na rozloučenou pozorností v podobě výslužky se svatebními koláčky nebo cukrovím. Není to ale nutnost a tuto položku můžete bez obav ze svatebního rozpočtu vyškrtnout.

Svatební oznámení

Už dávno není vaší povinností zvát hosty na svou svatbu pomocí tištěného oznámení. Klidně si sedněte k počítači a vytvořte si oznámení svépomocí v libovolném grafickém programu (na internetu je jich spousta k dispozici zdarma), uložte do pdf a svatebčanům jej odešlete mailem.

Náklady na svatbu se také mohou navýšit, pokud budete chtít sepsat předmanželskou smlouvu. Není to nutností, ale můžete tím předejít v budoucnu mnoha problémům. Zejména pro případ pořízení nemovitosti je vhodné uzavřít předmanželskou smlouvu (např. když plánujete poskytnout byt k pronájmu, chatu, pozemek, kancelář aj.).