Kolik stojí produktové focení a co vše ovlivňuje jeho cenu?

Šijete oblečení, vyrábíte keramiku nebo cokoliv jiného, a i když jsou vaše výtvory krásné, kvalitní a jedinečné, nedaří se vám je prodat? Možná vám chybí k úspěchu jeden drobný detail – skvělé fotky. 

Jak by měla vypadat produktová fotografie, co má sílu prodat?

Emoce prodávají

Než se na produktové focení vrhnete, zamyslete se nad tím, jaké poslání chcete prostřednictvím fotek předat. Nejjednodušší produktová fotografie je na bílém pozadí, ale jak asi sami správně tušíte, taková fotka nic neprodá. 

Jak na emotivní produktové fotky

Držte se několika základních bodů a lidé se budou na váš e-shop nebo sociální sítě vracet i kvůli fotkám:

  1. Najděte si produktového fotografa, jehož přistup k práci se vám líbí a společně vymyslete jednotný styl fotek, který budete aplikovat na všechny.
  2. Ukazujte své výrobky v akci. Oblečení nejlépe vynikne na vás nebo najaté modelce, hrneček zase naplněný čajem nebo kávou a pěknou dekorací kolem.
  3. Myslete na to, že cílem vašich fotek je ukázat zákazníkům, jak jednoduché je vaše zboží používat a vizuálně jim naznačit, že konkrétní výrobek nezbytně potřebují ke svému životu.

Produktové focení - cena

Znát u produktové fotografie ceník je důležitým vodítkem, nenechte se ale cenou limitovat.  Snadno se totiž může stát, že se vaše výrobky fotografovi zalíbí natolik, že vám cenově vyjde vstříc. A o takového profíka by byla škoda přijít, pokud by měl vypadnout hned na začátku jen kvůli rozpočtu.

Co vše ovlivňuje cenu produktového focení

  1. Renomé fotografa

Je logické, že fotograf věhlasného jména bude výrazně dražší než jeho začínající kolega. Zároveň si ale u známého jména s řadou pozitivních referencí budete jistější výsledkem než u fotografa, který zatím s focením produktů nemá příliš zkušeností. A ve finále i při vyšší počáteční ceně můžete výrazně ušetřit, protože se nebude muset nic přefocovat.

  1. Focení v ateliéru vs. focení v exteriéru

Z hlediska času je obrovský rozdíl, zda se produktová fotografie tvoří v ateliéru nebo exteriéru. Druhá varianta je samozřejmě náročnější na čas, podmínky i vybavení. Dobrým ekonomickým řešením může být pronájem ateliéru, který se na tvorbu produktových fotografií zaměřuje a disponuje spoustou dekorací i zajímavých zákoutí.

  1. Množství focených výrobků

Pokud za vámi fotograf pojede pouze kvůli jedné fotce, vyjde vás její cena na víc, než když se bude fotit najednou třeba 10 výrobků. Praktické je proto focení plánovat.

  1. Typ foceného zboží

Některé zboží se fotí snáz než jiné. Mezi komplikovanější kousky patří sklo a kovové materiály, které hází odlesky. Roli hraje také velikost – zahradní nábytek vyžaduje jiný přístup než šperky. Svá specifika má i oblečení, kde k výsledku přispívá velkou měrou model(ka).

  1. Způsob využití fotografií

K použití fotografií dostanete od fotografa licenci. Na základě uzavřené licenční smlouvy budete mít jasně specifikováno, k jakým účelům můžete fotografie použít. Pokud to bude pouze pro e-shop, zaplatíte za fotografie méně, než když je budete chtít využívat třeba i pro sociální sítě, letáčky, pro média nebo reklamní kampaň.