Jak vytvořit vision board a k čemu slouží

Jestli něco odlišuje lidi od ostatních živočišných druhů, jsou to mimo jiné sny. Sníme rádi a často. O tom, co nám chybí ke štěstí. O nové práci. O jiném partnerovi… Kdo nechce zůstat jen u snění, pokračuje k plánování a plnění cílů. Vidíte se v tom? Možná nastal čas vytvořit si první vision board. Jak na to?

Zdroj: canva.com

Před lety způsobily obrovskou revoluci myšlenkové mapy, které zahýbaly stylem, jakým si zapisujeme myšlenky a poznámky. Bylo totiž prokázáno, že když některé věci vizualizujeme, místo abychom je pouze psali, mají pro nás větší váhu a snáz si je pamatujeme.

Podobné je to i s vision boardy. U nás se označují také jako plánovače snů a ve zkratce jde o grafické zobrazení cílů a přání, které se na papíře, tapetě v mobilu nebo počítači, případně velké tabuli umístí tak, abyste své cíle měli co nejvíc na očích. Pak už je mnohem snazší najít motivaci k tomu, abyste si své sny konečně začali plnit a nemávli nad nimi po pár nezdarech rukou.

Jak si vytvořit vision board

  1. Nejprve si stanovte své cíle a sny, které chcete na svém vision boardu zobrazit. Může se jednat o kariérní cíle, cíle v osobním životě, v oblasti zdraví nebo cokoliv jiného, co je pro vás důležité. Nemusíte se také držet pouze jedné linky. Žijete pestrý život, ve kterém se mísí soukromí i kariéra dohromady. Takže jestli byste rádi založili rodinu i zlepšili své fotografické schopnosti, patří na vision board obojí.
  2. Vyberte si plochu, na kterou chcete svůj vision board umístit. Může se jednat o papírový diář, plakát, tabuli nebo jiný materiál, který máte po ruce. Klidně to ale může být i tapeta v mobilu nebo na počítači.
  3. Listujte časopisy, hledejte na internetu obrázky, fotografie, citáty nebo jiné symboly, které souvisí s vašimi cíli a sny a průběžně si je ukládejte na jedno místo. 
  4. Máte hotovo? Je čas přejít k praktické části projektu. Jednotlivé obrázky, výstřižky, citáty a vše, co ilustruje vaše cíle i cestu k nim, nalepte (nebo nakreslete) na vybranou plochu. Vytvoříte vlastně koláž všech materiálů, do které můžete směle kreslit, psát nebo ji dál dekorovat. Ty nejdůležitější části klidně zvýrazněte pastelkami nebo zvýrazňovačem.
  5. Umístěte svůj vision board na místo, kde ho budete mít stále na očích, například na zeď v ložnici nebo na pracovním stole.
  6. Vždy, když půjdete okolo, mrkněte na svůj plánovač snů a vzpomeňte si, kam míříte, a co pro dobrý výsledek musíte udělat. Uvidíte, že je to ta nejlepší cesta k tomu, jak se motivovat a na své plány nerezignovat.

Zdroj:freepik.com

Tvořit můžete i v počítači nebo mobilu

Jestli ve vás ruční lepení koláže vyvolává nehezké vzpomínky na školu, klidně se přesuňte do virtuálního prostoru.

V počítači můžete vision board vytvořit třeba v nástroji Canva, který je zdarma a krásně intuitivní i pro negrafiky. V mobilu mrkněte do Google Play nebo App Store a zadejte klíčové slovo “vision board aplikace”. Vyjede hned několik nástrojů, které můžete použít, nám nejvíc vyhovuje “Vision Board”, která existuje ve verzi pro iPhony i Android.