Slovníček začínajícího fotografa

Každý začínající fotograf by si měl osvojit pojmy, které se kolem focení točí. Spoustu věcí se sice naučíte během praxe, ale teoretická příprava vám může pomoci se lépe zorientovat a naučit se pracovat s novým foťákem.

Blesk

Blesk u fotoaparátu je krátký světelný záblesk, který se používá při zhoršených světelných podmínkách. Většina fotoaparátů (a mobilních telefonů) je vybavena základním vestavěným bleskem, mnohem lepší jsou ale pro výsledný efekt externí blesky, které se k foťáku připojují kabelem.

Clona

Clona je optické zařízení zabudované ve fotografickém přístroji. Reguluje množství světla, které prochází objektivem, a ve spolupráci s expozičním časem a nastavením citlivosti ISO má přímý vliv na světelnost výsledné fotky a zároveň má také na svědomí hloubku snímku. Představit si ji můžete jako kruhový otvor v objektivu, který můžete přivírat nebo více otevírat.

Časosběr

V dokumentárním filmu je časosběr záznam delšího časového období tak, aby byl patrný vývoj prostředí nebo osob. Ve fotografii je to podobné. Cílem časosběru je zaznamenat vývoj v čase, a to buď v relativně krátkém období (např. východ nebo západ slunce), případně dokumentace delších časových úseků (např. růst dětí, kdy se každý měsíc nebo rok ve stejný den pořídí snímek, který je stejně stylizovaný).

Čočka

Čočky jsou laicky řečeno sklíčka v objektivu. Čím kvalitnější objektiv, tím více čoček obsahuje. Důležitou vlastností čočky je vedení světelného záření, a to i ultrafialového a infračerveného, která jsou lidskému oku neviditelná. Nejčastěji se ve fotoprůmyslu používají skleněné čočky, v posledních letech ale nastupují i plastové.

Digitální fotoaparát

První digitální foťák představil v roce 1975 inženýr společnosti Kodak a způsobil tak revoluci ve fotografii. Zatímco dřívější analogové fotoaparáty zaznamenávaly snímky na film, který bylo nutné vyvolat, digitální fotoaparát ukládá snímky v elektronické podobě na paměťovou kartu. Oproti dřívějšku je tak možné fotit bez jakýchkoliv omezení.

Expozice

Ve spolupráci s clonou a citlivostí ISO je expozice jednou ze základních veličin při nastavení fotoaparátu pro konkrétní snímek. Přeexponované snímky jsou příliš světlé, „přepálené“, podexponované zase tmavé. Nejčastěji se ve fotografické terminologii setkáte s výrazem expoziční čas, který udává dobu, kterou bude dopadat světlo na snímač. Čím delší čas, tím světlejší bude výsledný snímek a naopak.

Fotoaparát

Fotoaparátem můžeme nazvat jakýkoliv přístroj, který je umí zaznamenávat realitu v podobě statických snímků. Do této kategorie tak spadají nejen foťáky, ale také mobilní telefony a některé chytré hodinky.

ISO

Citlivost ISO udává citlivost senzoru ve fotoaparátu na světlo. Laicky přeloženo zesiluje signál. Čím vyšší je ISO, tím je vstupní signál zesílen, zároveň jsou zesíleny i případné šumy.

Kompozice

Kompozice je způsob rozmístění jednotlivých prvků ve fotografii. Nejčastějšími kompozičními prvky jsou linie, tvary, světla a stíny, barva, textura. Ideální kompozice působí na diváka harmonicky. Platí pár základních pravidel, která začínajícím fotografům usnadní práci, mezi ně patří například pravidlo zlatého řezu. To pracuje s rozdělením obrazu na třetiny podélně i na výšku tak, že ve finále je snímek rozdělen na devět dílků. Hlavní kompoziční prvek by podle něj měl být umístěn do průsečíku dvou dělících čar.

Objektiv

Objektiv je nedílnou součástí fotoaparátů. Skládá se ze soustavy čoček, které umožnují soustředit světlo do správných míst. Objektiv ale může být i externí, a to v závislosti na typu fotografie, kterou fotíte. Detaily zachytí skvěle teleobjektiv, netradiční efekty zajistí objektiv rybí oko a na krajinu nebo focení interiérů je perfektní širokoúhlý objektiv.


Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je základním parametrem každého objektivu. Udává, kde objektiv zaměřuje snímaný objekt a ovlivňuje zorný úhel a zvětšení.

Ostření

Hlavní objekt na fotografii by měl být vždy ten nejostřejší. Levnější fotoaparáty jsou většinou vybavené automatickým ostřením, ty lepší nabízejí kromě něj i automatickou detekci obličeje, automatické ostření na statický objekt (většinou označovaně jako AF-S), automatické ostření na dynamický objekt (většinou označované jako AF-C) a manuální ostření.

Polarizační filtr

Tento filtr se připevňuje před objektiv fotoaparátu a zajistí věrnější zachycení barev. Odstraní odlesky, zvyšuje sytost barev a u krajinářských fotografií ztmavuje oblohu.

Přechodové filtry

Šedé přechodové filtry se používají především při focení krajinářských fotografií. Mohou být buď celošedé nebo zabarvené pouze v jedné polovině a slouží k vyrovnání expozice. Při focení venku se občas stává, že obloha je příliš světlá, zatímco krajina ve stínu. Vytvořit kvalitní nepřesvícenou fotografii je za těchto podmínek téměř nemožné a přechodové filtry slouží k tomu, aby potenciálně přesvícená místa ztmavily.

Selfie tyč

Externí vybavení fotoaparátů (především těch v mobilních telefonech), které je prodlouženou rukou fotografa. Umožňuje zvednou fotoaparát dostatečně vysoko tak, aby byl záběr širší. Selfie tyč je samozřejmě možné použít i na focení klasických fotografií, u kterých se hodí záběr z větší výšky. Lepší selfie tyče jsou vybavené i stojánkem, takže zároveň mohou plnit funkci stativu.

Spoušť

Spoušť je tlačítko na fotoaparátu, za jehož pomoci fotograf vytvoří snímek. Při zmáčknutí spouště do poloviční polohy přístroj zaostří, při domáčknutí pořídí snímek. Existují i externí spouště, které využijete při focení zvířat nebo autoportrétů.


Stativ

Stativ je stojan na fotoaparát, který slouží k zafixování přístroje v jedné poloze. Pro kvalitní ostrý snímek je důležité přístrojem nijak nehýbat (ani minimálně), čehož jde při focení z ruky těžko dosáhnout.

Zoom

Funkce fotoaparátu, která umožňuje přiblížit vzdálenější objekty a pořídit tak jejich detailnější záběr. Platí ale pravidlo, že čím více je přiblížený záběr, tím méně je kvalitní.

Zrcadlovka

Jedná se o typ fotoaparátu, který používá k zachycení snímku zrcadlo, na rozdíl od kompaktních fotoaparátů, které scénu vyobrazují nejčastěji elektronicky. Na trhu jsou mnohem déle než moderní bezzrcadlovky, které ale získávají velmi rychle na popularitě.